Gaziantep are emoții în ceea ce privește menținerea în prima ligă a Turciei, după ce a pierdut disputa cu Trabzonspor, scor 4-2, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 34.

Denis DragusFoto: Mehmet Akif Parlak / AFP / Profimedia

Gaziantep a pierdut cu Trabzonspor deși a condus cu 2-0

Cu Florin Niță, Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Denis Drăguș în primul 11, Gaziantep a suferit al patrulea eșec din ultimele cinci etape.

Gaziantep a jucat duminică în deplasare pe terenul celor de la Trabzonspor și a pierdut jocul în ciuda faptului că a condus cu 2-0.

Deian Sorescu a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 12 al partidei și tot el a pasat decisiv la reușita de 2-0 a lui Denis Drăguș (min 21), care a ajuns la 12 goluri în acest sezon.

După pauză, gazdele s-au dezlănțuit și au marcat nu mai puțin de 4 goluri.

Onuachu a redus din diferență în minutul 50, iar Bardhi a restabilit egalitatea din pasa aceluiași Onuachu (min 65).

La doar un minut distanță, Onuachu a înscris al doilea său gol din această partidă, iar jucătorul nigerian și-a desăvârșit hat-trick-ul în minutul 68.

Scor final 4-2, iar Gaziantep se află pe locul 16 în Superliga Turciei, primul deasupra liniei roșii, cu 34 de puncte în 34 de etape.