Aryna Sabalenka a obținut calificarea în optimile turneului WTA de la Madrid, după ce a învins-o în trei seturi pe Robin Montgomery, scor 6-1, (5)6-7, 6-4.

Aryna SabalenkaFoto: Sarah Stier / Getty images / Profimedia

Aryna Sabalenka, victorie cu Robin Montgomery în turul trei la WTA Madrid

Aryna Sabalenka (2 WTA) și-a asigurat prezența în optimile turneului WTA de la Madrid.

Favorita numărul doi a avut parte de un meci dificil împotriva Robinei Montgomery, locul 183 WTA, pe care a învins-o în trei seturi, după două ore și 32 de minute.

Deși a câștigat primul act cu scorul de 6-1, Sabalenka a avut probleme în setul secund pe care l-a pierdut la tiebreak. S-a ajuns la decisiv, acolo unde jucătoarea din SUA s-a ținut tare, revenind de la 2-0 și păstrând echilibrul pânâ la 4-4.

În cele din urmă, experiența Arynei Sabalenka și-a spus cuvântul, iar aceasta va juca optimi la Madrid, împotriva lui Danielle Collins (15 WTA), cea care a învins-o în turul trei pe Jaqueline Cristian (73 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-1.

Iga Swiatek (1) - Sara Sorribes Tormo

Beatriz Haddad Maia (11) - Maria Sakkari (5)

Coco Gauff (3) - Madison Keys (18)

Jelena Ostapenko (9) - Ons Jabeur (8)

Yulia Putintseva - Daria Kasatkina (10)

Sara Bejlek - Elena Rybakina (4)

Mirra Andreeva - Jasmine Paolini (12)

Danielle Collins (13) - Aryna Sabalenka (2)

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie - 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.